YAŞAMSAL KAYGILAR YERİNE EKONOMİK KAYGILAR ÖN PLANA ÇIKTIĞI SÜRECE SALGIN KONTROL ALTINA ALINAMAZ!

Dünyada tam kapanma uygulayan ülkeler, zorunlu hizmetlerin dışında kalan tüm sektörleri kapatmış ve çalışanlara ekonomik destekler sağlayarak salgının bulaş hızı önemli bir oranda kontrol altına alınmıştır. Ülkemizde ise dünyanın hiçbir yerinde olmayan salgınla “mücadele” yöntemi emekçilerin çok ağır bedellerin yaşanmasına neden olmaktadır. Türk Tabipleri Birliği olmak üzere ilgili meslek odalarının ve sendikaların onca çağrısına kulak tıkayan AKP, son olarak 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan “tam kapanma” olarak aldığı karar daha önceki “kapanma”lardan farklı değildir.

Oysa başından beri yapılması gereken çok açıktı: toplumsal dolaşımı yavaşlatmak, bulaşmanın en fazla olduğu mekanları kapatmak için kritik ve elzem olmayan sektörleri kapatıp kritik ve elzem sektörleri açık bırakmak, öte yandan emekçilere ekonomik ve sosyal olarak her türlü desteğin sağlanması bir zorunluluktur.

AKP, Covid-19 ile mücadelede halka maske, mesafe, temizlik masalı anlatmaktan başka tedbirler almayarak sorumluluğu vatandaşa yüklemiştir. Tam kapanmanın detaylarına baktığımızda; küçük işletmelerin kapatıldığı, iş yerleri kapanan emekçiler için herhangi bir ekonomik desteğin sağlanmadığı, üretim ve imalat yapan büyük fabrikaların ve birçok kurum ve kuruluşun kapsam dışı bırakılarak emekçilerin açlığa ve ölüme mahkum edildiği, inşaat sektörünü istisna kapsamında bırakarak betonlaşma ve doğa talanının devamının sağlandığı açıktır.

Ülke kaynakları; gösterişe, ihtişama, yandaşa sınırsız harcanırken emekçilerin tam kapanma süresince kimseye muhtaç olmadan yaşamını sürdürmesi için tek kuruşun ayrılmaması AKP’nin tercihlerindeki netliği bir kez daha ortaya koymuştur.

Tam Kapanmanın” Adı Var Kendi Yok!

Ülke genelinde kamu hizmetlerinin yüzde sekseni tam kapanma sürecinde kapsam dışı bırakılmış geri kalan kesimlerin uzaktan ve dönüşümlü çalışması kararlaştırılmıştır. Sermayenin talebi doğrultusunda sanayi, hizmet gibi sektörlerin durmadığı ve birçok kurum ve kuruluşun kapsam dışı bırakılarak çalıştırıldığı ortamda tam kapanmadan söz edilemez.

Tam kapanma” adı altında kreşleri kapatıp, bakıcılara da sokağa çıkma yasağı getirip anne ve babalarını işe gönderdiğiniz çocuklar evde tek başlarına ne olacak hiç düşündünüz mü?

Kayıt dışı çalışan, günlük evine ekmek götüren onca insanı ne yer ne içer demeden evine kapattığınızı biliyor musunuz?

Pandeminin başından beri sokak müzisyenleri ve tüm müzik sektörü çalışanlarının en fazla mağdur edilenlerden olduklarını ve yine “tam kapanma” ile bir kez daha yalnız bırakıldıklarını ve açlığa mahkûm edildiklerini biliyor musunuz?

Kafe ve restoran işletmecilerinin artık ayakta duramadıklarını, paket servisle kira, elektrik, su, sigorta masraflarının karşılanamadığının farkında mısınız?

Bizler, koronavirüs ile mücadelede tam kapanmanın toplum sağlığı için çok önemli olduğunu biliyoruz. Hükümetin yaptığı gibi istisnası kendinden fazla kapanmayla “tam kapanma” olamayacağını, bu yöntemle ancak salgının sürecini uzatacağınızı söylüyoruz. Emekçiler olarak, zorunlu hizmetlerin dışında kalan tüm sektörlerin kapanması ve devletin iş yerleri kapanan esnafa ve emekçilere mali destek sağlayacağı, tüm halkın ihtiyaçlarının gözetileceği, çocukların evde tek başlarına kalmadığı, kapanma adı altında içki yasağı gibi yaşam tarzı müdahalelerinin yaşanmadığı tam kapanma modelinin uygulanmasını talep ediyoruz.

TÜM BEL-SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE