EMEKÇİLER, MÜCADELEYLE ALDIĞI TOPLU SÖZLEŞME KAZANIMLARINA “EVET” DEDİ

Tekrar yetkiyi aldığımız günden beri “Söz, Yetki, Karar Emekçilerin” demiştik. O günden beri toplu iş sözleşmesi sürecini de tamamen emekçilerin iradesine dayanarak yürüttük. Kısa bir zamanda yaptığımız iş yeri toplantılarıyla, işyeri temsilcilerimiz aracılığı ile ulaştırılan formlarla emekçilerin taleplerini toplayıp, toplu iş sözleşmesi taslağımızı hazırladık ve İdare ile görüşmelere başladık.

Bu süreçte aynı zamanda, görüşmeleri tamamen şeffaf yürüteceğimize dair verdiğimiz sözü tutarak, yapılan tüm görüşmeleri öncesinde ve sonrasında tüm çalışanlara ve İzmir kamuoyuna açık bir şekilde ifade ettik.

Yetkiyi tekrar aldığımız güne kadar kapalı kapılar ardında yapılan ve birbirinin hemen hemen aynısı toplu sözleşmeleri “yasal sınırı aşarsak geri ödemek zorunda kalırız” diyerek imzalayan bir anlayışın tüm çabalarına rağmen emekçiler ilmek ilmek ördüğü mücadeleyi kazanımlarına sahip çıkarak sonlandırdı.

Bu süreçte ısrarla vurguladığımız bir diğer konu da emekçilerin iradesi dışında, sendika yürütmesi olarak hiçbir karar almayacağımızdı. O yüzden bize sunulan son teklif için birçok işyerinde sandık kurduk ve kısa sürede sonuçlarını aldık.

Bu sonuçlara göre salı günü sandık başına giden 3638 emekçiden 2466’sı kabul, 1172’si ise ret oyu vermiştir. Oylama yalnızca bir gün sürmesine rağmen katılım oldukça yüksek olmuş ve kabul oranı da %67,8 olarak hesaplanmıştır.

Tüm bu sürece katkı koyan, emek veren, mücadelesini esirgemeyen ve bugün iradesini beyan etmek için gelip oyunu kullanan binlerce arkadaşımıza çok teşekkür ederiz.

Bu kazanımlarımızı daha da ileriye taşımak, kapalı kapılar ardında yapılan ikbal avcılığına bütünüyle son vermek, emekçilerin söz ve karar hakkını daim kılmak için üye olarak sendikamıza güç vermeye çağırıyoruz.

“Sensiz bir kişi eksiğiz.”

Tüm Bel-Sen’e Üye Ol Güçlü Ol!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

TÜM BEL SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE YÜRÜTME KURULU