%40 ZAM TEKİFİNİ KABUL ETMİYORUZ

İBB, İZSU ve ESHOT’un değerli emekçileri;
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda %40’lık SDT zammı ve ikramiyelerin 2.100 TL’ye çıkarılması teklif edilmiştir. Bu teklif bizim açımızdan kabul edilebilir değildir.
Bugün ülkemizde yoksulluk sınırı 30 bin lirayı aşmıştır. Üstelik AKP iktidarının sebep olduğu bu kriz ortamında, bu gelire sahip olmak bile bir ayrıcalık haline gelmiştir. Ancak bu durumun sorumlusu, ev kirasını ödeyebilmek için gelirinin büyük kısmını feda etmek zorunda kalan emekçiler değildir. Aldığımız bir ikramiye içinde et ve peynirin olduğu sıradan bir market alışverişini ancak karşılayabiliyorsa bu artık bir ikramiye değil zorunlu ihtiyaç haline gelmiş demektir. Emekçilerin enflasyon karşısında sürekli eriyen maaşları artık zorunlu giderleri bile karşılayamaz hale gelmiştir.
Biz bütün bu olumsuz tablonun mali yükünü İBB’ye yıkmak niyetinde değiliz. Kaldı ki sendikamızın, belediye emekçileriyle birlikte oluşturduğu TİS talepleri de bu anlayışla hazırlanmış gayet makul taleplerdir. Ancak alım gücü olarak bir önceki sözleşmenin altında kalan bu teklifi kabul etmemiz asla mümkün değildir. Haklı taleplerimiz karşılanıncaya kadar örgütümüzden aldığımız güçle mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.
TÜM BEL SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBEYÜRÜTME KURULU