TAKİP EDİLMEK İSTEMİYORUZ!

Değerli Belediye Emekçileri:

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Mobil Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) uygulamasının, kart basma cihazının olmadığı birimlerde çalışan personelin cep telefonlarına indirilmesi sağlanarak takip sisteminin uygulanmasını tüm birimlere yazı ile bildirmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç SOYER ile sendikamız (Tüm Bel-Sen) arasında yapılan görüşmelerde, çalışma hayatına ilgili yapılacak iş ve işlemlerin mutlaka belediye emekçilerinin ve sendikaların görüş ve önerileri alınarak, iş birliği içinde yapılacağı ifade edilmesine rağmen mobil PDKS uygulaması sendikamızın ve emekçilerin görüşü alınmadan karşımıza çıkartılmıştır.

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının yazılı talebi üzerine birçok birimde, mobil PDKS uygulaması belediye emekçilerinin kendilerine ait olan cep telefonlarına indirilmesi için muvafakatname alınmak istenmiş, uygulamayı ‘’özel hayatın gizliliğine’’ ve ‘’kişisel verilerin korunmasına’’ aykırı bularak indirmek istemeyen personele telefon edilerek, ‘’işe gelmemiş görüneceksiniz, maaşlarınızda kesinti yapılacak’’ gibi uygulamayı indirmeye zorlayan tutumlar sergilenmiştir.

Hak, hukuk, adalet mücadelesi veren bir emek örgütü olarak; mobil PDKS sistemini işletebilmek için uygulamanın emekçilerin kişisel telefonlarına zorlama yöntemlerle yüklenmesini, bu günlerde çok ihtiyacını duyduğumuz ‘’hak ve özgürlüklerin’’ ihlaline yönelik bir adım olarak değerlendiriyoruz. Demokratik olmayan, iş barışını bozan mobil PDKS uygulamasının sonlandırılması için hukuksal ve demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz.
Yaşasın Hak, Hukuk, Adalet, Mücadelemiz!

TÜM BEL SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE YÜRÜTME KURULU