SADAKA DEĞİL, TOPLU SÖZLEŞME İSTİYORUZ!

İBB, İZSU ve ESHOT’un değerli emekçileri;

Bir süredir devam eden 2023 yılı toplu sözleşme görüşmelerinin 4. oturumu bugün gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç SOYER ve Genel Sekreter Sayın Barış KARCI ile yapılan görüşmede; deprem bölgesinde yapılan çalışmalar konusunda belediye emekçilerinin özverili çalışması ve gösterilen dayanışma için tüm emekçilere teşekkürleri ifade edilmiş ve bölgede görev alan arkadaşlarımız için pandemi döneminde olduğu gibi bir moral ikramiyesi benzeri bir çalışma yapıldığı belirtilmiştir.

Toplu sözleşme taleplerimiz ile ilgili olarak ise:

  • Sosyal Denge Tazminatının 6500 TL olması,
  • Son oturumda teklif edilen 2100 TL olan mevcut 5 ikramiyenin 6’ya çıkarılması,
  • Sosyal Denge Tazminatı ve tüm ikramiyelere temmuz ayında memur katsayı oranında zam yapılması teklif edilmiştir.

Bununla beraber, Halkın Kasabı’ndan senede 1 kere 750 TL’lik çek verilmesi konusu görüşülmüş ancak, söz konusu şirketle kapasitesinin karşılanabilmesi konusunun bugün netleştirileceği ifade edilmiştir.

07.04.2023 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ile netleşmeyen maddeler üzerinden 5.oturum gerçekleştirilecektir.

Son açıklanan verilere göre TÜİK yıllık enflasyon oranının %71.83, bağımsız kuruluş ENAG ise %112.51 olduğunu belirtmektedir. Ülkemizde yoksulluk sınırının 32000 TL’ye dayandığı bir tabloda, emekçilerin enflasyon karşısında sürekli eriyen maaşları artık zorunlu giderleri bile karşılayamaz hale gelmiştir. Alım gücü olarak bir önceki sözleşmenin altında kalan bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Söz konusu teklifler siz değerli emekçilerin de katkılarıyla Sendikamız kurullarında değerlendirilerek gerçek bir toplu sözleşme mücadelesinin yol ve yöntemlerini belirleyeceğiz. Haklı taleplerimiz karşılanıncaya kadar örgütümüzden aldığımız güçle mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

İş, Ekmek Yoksa, Barış Da Yok!

TÜM BEL SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE YÜRÜTME KURULU