İŞ BIRAKIYORUZ!

Değerli belediye emekçileri;

Bilindiği üzere, 26 Haziran 2024 Çarşamba günü Büyükşehir Belediyesinde örgütlü sendikalar olarak öğleden sonra yarım gün iş bırakma kararı alınmış ve emekçilere duyurusu yapılmıştı. Ancak Tüm Yerel Sen yetkilileri, CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirdikleri toplantıda konunun çözümü için bir komisyon kurulacağını ve 3 Temmuz’da İzmir’de sendikaların ve belediye başkanlarının katılacağı bir toplantı yapılacağını bu nedenle 3 Temmuz’a kadar herhangi bir etkinlikte olmayacaklarını beyan ettiler.

Tüm Yerel Sen eylemsizlik kararı alırken, Tüm Bel Sen Genel Merkezimiz tarafından 25.06.2024 tarihinde Genel Başkan Yardımcıları Sayın Gamze Taşçıer ve Sayın Gökhan Zeybek ile görüşmelerde bulunulmuş ve toplu sözleşme kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğimiz kendilerine ifade edilmiştir.

Sosyal Denge tazminatlarımızın yasal sınıra çekileceği tarafımıza bildirildikten sonra bunu kabul etmeyeceğimizi her platformda deklare ettik ve tüm gücümüzle demokratik tepkilerimizi gösterdik. Ayrıca, tüm sendikalarla güç birliği oluşturarak etkili ve sarsıcı eylemler gerçekleştirdik. Bu nedenledir ki; bugün CHP Genel Merkezi çözüm arayışına girmiştir.

Değerli belediye emekçileri,

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin konunun çözümü için harekete geçmesi olumlu bir adımdır ancak yeterli değildir. Eğer 3 Temmuz’a kadar bizlerden herhangi bir eylem yapılmaması yönünde talepleri varsa en azından bayram öncesi sosyal denge tazminatlarına el konulan emekçilerin mağduriyeti giderilmelidir. Eylemsizlik kararı alan sendikanın koşulsuz, şartsız aldığı bu kararı doğru bulmadığımızı ve emekçilerin birleşik gücünü bölmeye yönelik bir girişim olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek isteriz.

Bunun dışında 3 Temmuz’da gerçekleştirilecek toplantının iptal edilmesi, olumsuz sonuçlanması gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda Tüm Bel Sen olarak somut adımlar atılmadan eylemlerimizi devam ettireceğimizi ifade etmek isteriz.

Somut adımlar atılmadan emekçilerin birliğini bozmaya yönelik iş bırakma kararını geri çekilmesini ve 3 Temmuz’a kadar eylemsizlik kararı alınmasını tüm belediye emekçilerinin sorgulayacağına ve güç birliğine devam edeceğine olan inancımızla tüm emekçileri bugün gerçekleştireceğimiz iş bırakma eylemine çağırıyoruz.

Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube