İBB İTFAİYE EMEKÇİLERİNİN 2020 YILI İSTATİSTİKLERİ

İzmir İtfaiyesi 2020 yılı istatistiklerini açıkladı. Açıklanan rakamlar, yangın ve diğer afetlerde, her türlü acil durumda canları pahasına görev yapan itfaiye emekçisi arkadaşlarımızın nasıl yoğun bir emek ve özveriyle çalışmalarını yürüttüğünü gösteriyor. Yaşadığımız birçok felakette olduğu gibi 30 Ekim Cuma günü yaşadığımız depremde de her birimiz ailesine ulaşma telaşındayken onlar; ailelerini geride bırakarak depremin ilk dakikalarından itibaren enkaz bölgesine ulaştılar. Son enkaz kaldırılana kadar deprem bölgesinden ayrılmayan; depremin ilk 1 saatinde 55 canımızı kurtaran arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz.

İtfaiyeciliğin meslek olarak kabul edilmediği ülkemizde,  maktu mesai, yıpranma payı, eğitimli ve kadrolu personel yetersizliği gibi birçok sorunla mücadele eden itfaiye emekçileri için itfaiye araçlarının kasko yapılmaması da önemli sorunlardan biridir. Ankara, Bursa, Kayseri Büyükşehir Belediyeleri’nde itfaiye araçlarına kasko yapılmış ve araçları kullanan emekçilerde yarattığı maddi manevi mağduriyetler ortadan kaldırılmıştır. Bununla beraber İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve birçok belediyede de hasarlar belediyelerin kendi öz kaynakları ile karşılanmaktadır. Bahsettiğimiz belediyelerde, İtfaiye araçlarının hasarlarının giderilmesi konusunda yöntemler değişse de takınılan tutum emekçiden yana olmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi İdaresi’nden de aynı yaklaşımı bekliyoruz. Bu kapsamda 2021 Toplu İş Sözleşmesi Taslağına “itfaiye araçlarına kasko yapılması” talebimizi ekledik ve talebimize hep birlikte sahip çıkacağız.

Canlarını dişine takarak; kimi zaman uykusuz kimi zaman canları pahasına görev yapan arkadaşlarımızın sorunlarını ve taleplerini Sendikamız olarak her platformda dile getirmeye ve mücadelesini vermeye devam edeceğiz.

 

TÜM BEL SEN İZMİR NOLU ŞUBEYÜRÜTME KURULU