BANKALAR KAZANIRKEN EMEKÇİLER KAYBEDİYOR, PROMOSYONLAR YENİLENSİN!

Değerli İZSU Emekçileri;

Kriz ortamında karlarını katlayan bankaların kamu emekçilerine, emeklilere, işçilere yaptığı promosyon ödemeleri,  TÜİK’ in çarpık enflasyon oranlarının bile kat be altında kalmasına yönelik tepkiler,  promosyonlar yenilensin talepli eylem ve etkinlikler sürüyor.

Değerli emekçiler;

 Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeni ile geçim mücadelesi veren tüm kesimlerin alım gücünde ciddi oranda gerileme yaşanmıştır.

BDDK tarafından Haziran 2022 dönemine ilişkin yayınladığı raporda Bankaların 2021 ilk 6 ayında 33 milyar net kar ederek, sektörün net karı 2022’nin ilk yarısında geçem yılın aynı döneminde yüzde 400 yükseldiği görülmüştür.

Bizler İZSU emekçileri olarak her geçen gün daha da yoksullaşırken, ücretlerimiz enflasyon karşısında bir mum gibi erirken bunlara seyirci olmayacağız elbette. Emeğimiz üzerinden her kim nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız.

Bankaların artan bu devasa karlarında işçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankaların elde ettiği kardaki payımızı istiyoruz. Bu nedenle promosyonlar yenilensin diyoruz.

Memur ve Kadrolu personel banka promosyon görüşmelerinde gelinen son durum şöyledir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından banka promosyon sözleşmesinin bitiş tarihi 31/12/2025 olması ve bundan sonra yapılacak olan banka promosyon sözleşmelerinin tek elden yürütülmesi ve tüm çalışanlar için tek bir sözleşme olacak şekilde düzenlenmesi kararı alınmıştır.

Halk Bankası ile işverenin yapmış olduğu görüşmelerde, banka mevcut sözleşmesinin güncellenmesine yanaşmamakta ve sözleşmenin tek taraflı feshedilmesi durumunda şu an itibariyle 21,000 TL geri talep etmekte ayrıca sözleşmenin tek taraflı feshedilmesi nedeniyle dava açacağını belirtmektedir. Olası bir dava nasıl bir müeyyide ile karşılaşacağı da belli değildir.

Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı ile yapılan görüşmede mevcut sözleşmenin 8 aylık bir süre ile uzatabileceği, banka ile bu uzatma talebi için teklif talep edileceği belirtilmiştir. Kamu Denetçi Kurumunun promosyon sözleşmelerinin yenilenmesi ile ilgili Tavsiye kararının ardından bir an önce bir güncelleme yapılmasını Halk Bankası’na bir kez daha anlatılmasını istedik.

İZSU Emekçileri Sessiz Kalmayacak!

İZSU Genel Müdürlüğü’nde banka promosyonları Mayıs ayında yapılmış ve Halk Bankası yapılan ihaleyi 3 yıllığına 11,650 TL ile kazanmıştı. Temmuz ayından başlayarak artan enflasyon rakamları altında çok düşük kalan bu promosyon ihalesi için yaptığımız başvurular banka tarafından maalesef olumsuz sonuçlanmıştır. Genel Müdürlüğümüz ile Halk Bankası arasında yapılan sözleşmede bankanın herhangi bir güncelleme yapmaması ve tek taraflı fesih durumunda verdiği ücretin iki katını istemesi ve mahkemeye götüreceğini söylemesi bu sürecin önündeki en büyük engel olarak önümüzde duruyor. İZSU Genel Müdürlüğü’nün de bir daha böyle bir şartname ile imzalamaması, fesih şartlarının yeniden belirlenmesi ve promosyon sözleşmelerinde sendikaların da karar verici bir pozisyonda yer almasının sağlanması gerektiğini bir kez daha ilettik. Bizler emekçiler olarak bu 3 yıllığına yapılan ihalenin uzun olduğunu ve her yıl enflasyon oranında bir iyileştirme beklerken Bankanın bu olumsuz tutumunu kabul etmediğimizi tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz.

Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından Halk Bankası ile yapacağı toplantıda bu ay sonuna kadar herhangi bir güncelleme yapılmaması halinde karşı işçi ve memur çalışanlar olarak; kredi kartı iptali, ek hesap iptali, otomatik ödeme talimatı iptali, bankada mevduat hesabında para tutmama vb. uygulamaları hep beraber yapacağız.

Değerli İZSU Emekçileri;

İZSU’da sendikalar olarak Pazartesi günü promosyon ihalesi ile ilgili Genel Müdürlükte bir toplantı yapıldı ve Sendikalar olarak Halk Bankası ile hem bu fesih maddesinin konuşulması hem de bir an önce güncellenmesi ile ilgili tüm taleplerimizi kurum yöneticilerine hep birlikte ilettik. Sendikalar olarak amacımız emekçilerin en yüksek promosyon ücretini alarak sürecin tamamlanmasını sağlamaktır. Sendikalarımız promosyon sürecini yakından takip etmekte ve her aşamasını sizlerle paylaşmaktadır. Emekçilerin aleyhine olan gelişmeler karşısında her zaman olduğu gibi tüm emekçilerin görüş ve önerilerini alarak yetkili kurullarımızda alacağımız eylem ve etkinlikleri hep beraber hayata geçireceğiz.

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

 TÜM BEL-SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE

 BELEDİYE İŞ 2 NOLU ŞUBE

TÜM- YEREL- SEN 1 NOLU ŞUBE

TÜRK YEREL HİZMET -SEN