2020 Yılı Toplu İş Sözleşmesi’nin 2. Görüşmesini Gerçekleştirdik, Söz Sırası Emekçilerde

Değerli emekçiler;

2020 yılını kapsayan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU Genel Müdürlüğü ve ESHOT Genel Müdürlüğü arasında imzalanacak olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ikinci toplantısı bugün yapıldı.

Görüşmelere katılan heyetler:
İBB: Buğra GÖKÇE, Barış KARCI, Ahsen DÜŞENKALKAN, Turgay AKKAYA, Gülay DEMİRCİOĞLU
TÜM BEL-SEN: Buse ENGİN, Turgut ANGÜN, Cevdet KELEŞ, Coşkun ELBİR, Eren ÇETİNDERE, Umut Yılmaz DEVECİ

2 saat süren görüşme sonucunda taleplerimiz aşağıdaki metne bağlanmıştır:

Sosyal denge tazminatı ödentisi aylık net 1.600 TL’den 1.750 TL’ye yükseltilecek ve mevcut ikramiyelerin yanı sıra her yıl Aralık ayında 750 TL yakacak yardımı yapılacaktır. Diğer maddi talepler üzerinde anlaşılamamıştır.

Sosyal tesis talebimizle ilgili olarak Dikili ilçesinde bir alana dair yer tahsisi yapıldığı ve sosyal tesis çalışmalarının yıl içinde tamamlanacağı ifade edilmiştir.

Zabıta çalışma düzeni, haftada 2 gün tatil olacak şekilde tekrar düzenlenecek. Konuyla ilgili çalışmayı sendika ve işveren birlikte yapacak.

Görev başında hayatını kaybeden personelin 1. derece yakınının işe alınması için öncelik sağlanacak.

Talep eden her kadın personelin ayda 1 gün mensturasyon izni kullanabilmesi için kolaylık sağlanacak.

Eşi doğum yapan babaların devlet tarafından tanınan 10 gün doğum iznine ek olarak belediye tarafından da 5 gün ücretli izin hakkı sağlanacak.

Kreş ve çocuk bakım evi açılması konusunda İZELMAN’ın yeni noktalarda personelin faydalanabileceği nitelikli kreş çalışmaları devam edecek.

İZSU, ESHOT ana hizmet binalarında bir sendika odası tahsisi için gerekli çalışmalar yürütülecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki 8 adet güvenlik personelinin maktu mesai ödemesi konusunda anlaşmaya varılamamıştır.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının açılması için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapacağı yönetmelik değişikliği beklendikten sonra konu tekrar değerlendirilecek.

Yemekhane hizmetinin bulunmadığı ilçelerde, bu hizmeti veren diğer kamu kurumlarıyla işbirliği yapılarak, personelin yemek hizmeti almasını sağlayacak bir çalışma yapılacak.

Ayrıca 2019 yılında yapılan sözleşme maddelerinden yürürlüğe girmeyen maddelerin yürürlüğe girmesi için yıl içinde gerekli adımların atılması gerektiği tekrar hatırlatılmıştır.

Bizim açımızdan bu sonuç, birçok başlıktaki olumlu ilerleme nedeniyle emekçilerin takdirine sunulabilecek bir tekliftir. Biz de daha önce söz verdiğimiz gibi toplu sözleşmeye dair kararımızı emekçilerin oyuna sunduktan sonra vereceğiz. Ancak Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl yaptığımız gibi işyerlerine sandık kurmak yerine, başka bir yöntem belirleyerek sizlere duyuracağız.

Söz, Yetki, Karar Çalışanlara!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!