SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ!

SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ!

Değerli Belediye Emekçileri

Hükümet ile memur sendikaları arasında Ağustos ayında başlayan 6. dönem Toplu Sözleşme süreci memurların önümüzdeki iki yıl boyunca açlığa yoksulluğa mahkum edilmesiyle sonuçlandı. Olayın aktörleri Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen sanki başka bir gezegende yaşıyorlarmış gibi emekçilerin taleplerinden uzak teklif ve öneriler ile yandaşlıkta sınır tanımadıklarını bir kez daha kanıtladılar. Memur-Sen imzaladıkları sözleşmeyi öyle bir anlatıyor ki zannedersiniz memurların tüm sorunları çözüldü, aslında çözülen hiçbir şey yok, ülkemizde gerçek enflasyon oranı %45 ın üzerindeyken % 5 lere % 7 lere imza atarak bizi kandıramazlar.

AKP iktidarı seçim malzemesi olarak kullandığı 3600 ek gösterge vadini aradan yıllar geçmesine rağmen yerine getirmemiştir. İktidarın yardımına koşan yandaş sendikalar 3600 ek göstergenin verilmesini 2 yıllık sözleşme süresine yayarak AKP iktidarının seçimlerde kullanacağı materyal haline getirmiştir. Sözleşmeli personelin kadroya alınması konusunda temenni niteliğinde söylemlerin dışında net bir ifade kullanılmamıştır. Sendika üyelerine 3 ayda bir verilen toplu sözleşme ikramiyesinin 3 ayda bir 400 tl. ye çıkarıldığı açıklanmıştır. Dolayısıyla 3 buçuk milyondan fazla kamu çalışanından 1 milyon 700 bin sendika üyesi yararlanacak olup 1 milyon 800 bin kamu emekçisi toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacağı gibi seyyanen yada maaş artışı olmadığından emekliliğe ve diğer sosyal haklara yansımayacaktır. Kısaca sendika üyesi olmayan kamu emekçileri faydalanmayacaktır. Kamu emekçilerinin haklarını seçim malzemesi olarak gören iktidara ve buna çanak tutan yandaş sendikalar şunu iyi bilsin, kamu emekçileri her şeyin farkında, sizin kapalı kapılar arkasında allayıp pullayarak imzaladığınız satış sözleşmesinin emekçilerin derdine deva olmadığını çok iyi  biliyor.

Sarı sendika Memur-Sen’in yerel yönetimler iş kolunda ki sendikası Bem-Bir-Sen yapılan satış sözleşmesine gelebilecek tepkileri önlemek için; sds lerin önünde ki engellerin kaldırıldığını söylemektedir hemen devamında sds lerin tavan tutarının %100 den %120 ye çıkarıldığını belirterek yüzde yüzün üzerinde artış sağladıkları algısı yaratmaktadırlar, hani sds lerin önünde ki engeller kalkmıştı? emekçileri kandıramasınız. Zabıta, itfaiye emekçilerinin yan ödeme matrahı artışı, icra memurlarının tazminat artışı, defin hizmetlerinde çalışanların fazla çalışma ücretlerinin artırıldığını söylüyorlar ancak oranından hiç bahsetmiyorlar, 3 liralık 5 liralık artışlarla memurları toplu sözleşme masasında sattıklarını gizlemeye devam ediyorlar.

Değerli Belediye Emekçileri

AKP iktidarı; yandaşlara devlet bütçesinden teşvik primleri, vergi afları, ucuz krediler yolu ile kesenin ağzını açmışken kamu emekçilerine ‘’çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz’’ güzellemesi yaparak başarı hikayesi çıkartmak istiyor. Ülkenin çarşısında, pazarında, mutfağında yaşanan gerçek enflasyon %45 in üzerindeyken ve iğneden ipliğe zam yağmuru devam ederken, kamu emekçilerini sefalete mahkum eden artışlarla sağladığınız başarı yerin dibine batsın.

Tüm Belediye emekçilerini kendilerine dayatılan sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik mutabakatına karşı tepkilerini göstermek üzere üretimden gelen gücümüzü kullanmaya, 27 Ağustos 2021 Cuma günü bir günlük hizmet üretmeme eylemine katılmaya çağırıyoruz.

27 Ağustos Cuma Günü Saat 12.00 KONAK İBB Önü

SEFALETE TESLİM OLMAYACAĞIZ

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

                                                                                                             TÜM BEL-SEN

                                                                                                         İZMİR 1 NOLU ŞUBE