İZMİR BÜYÜKŞEHİR, İZSU VE ESHOT EMEKÇİLERİ, TOPLU SÖZLEŞMEYE EVET DEDİ

15 Mayıs’ta yetkiyi aldığımız gün, “Söz, Yetki, Karar Emekçilerde” demiştik. O günden beri toplu iş sözleşmesi sürecini de tamamen emekçilerin iradesine dayanarak yürüttük. Kısa bir zamanda yaptığımız onlarca iş yeri toplantısıyla emekçilerin taleplerini toplayıp, toplu iş sözleşmesi taslağımızı hazırladık ve İBB idaresi ile görüşmelere başladık.
Bu süreçte aynı zamanda, görüşmeleri tamamen şeffaf yürüteceğimize dair verdiğimiz sözü tutarak, yapılan tüm görüşmeleri öncesinde ve sonrasında tüm çalışanlara ve İzmir kamuoyuna açık bir şekilde ifade ettik.
Bugüne kadar kapalı kapılar ardında yapılan ve birbirinin hemen hemen aynısı toplu sözleşmelerden sonra, sergilemiş olduğumuz bu tutum, emekçiler tarafından da memnuniyetle karşılandı. Bir önceki yetkili sendika tarafından, 2019 yılının ilk 3 ayı için yapılan ve geçen yılki sözleşmenin kopyası olan sözleşmeden sonra; Tüm-Bel-Sen olarak 2019 yılının kalan 9 ayı için görüşmelerimizi sürdürdük ve görüşmeler sonucu ulaştığımız teklifi emekçilerin oyuna sunduk.
Bu süreçte ısrarla vurguladığımız bir diğer konuda emekçilerin iradesi dışında, sendika yürütmesi olarak hiçbir karar almayacağımızdı. O yüzden bize sunulan son teklif için yüze yakın noktada sandık kurduk ve kısa sürede sonuçlarını aldık.
Bu sonuçlara göre pazartesi günü sandık başına giden 3.246 emekçiden 3.075’i kabul, 171’i ise red oyu vermiştir. Aynı zamanda, Tüm Yerel-Sen’in çağrısı üzerine 42 adet de “Emekten yana tavır sergileyen Tunç başkanımıza teşekkürler. Yemekten yararlanamayan arkadaşlarımıza yemek verilmesi veya ücretinin ödenmesini istiyoruz” oyu kullanılmıştır. Oylama yalnızca bir gün sürmesine rağmen katılım oldukça yüksek olmuş ve kabul oranı da %94,7 olarak hesaplanmıştır. Bu oran, sonucu gayet net özetlemektedir: Emekçilerin ezici çoğunluğu bu sonuçtan memnundur ve sözleşmenin imzalanmasını istemektedir.
Taleplerimizin sosyal ve özlük haklara ilişkin diğer maddeler hala görüşülmeye devam etmektedir. Bu görüşmelerden çıkan sonuçları da sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bugün iradesini beyan etmek için gelip oyunu kullanan binlerce arkadaşımıza çok teşekkür ederiz. Birlikte mücadele ederek daha fazlasını kazanacağız.
Tüm Bel-Sen’e Üye Ol Güçlü Ol!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
TÜM BEL SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE YÜRÜTME KURULU