EMEKÇİLER TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE “EVET” DEDİ

Değerli emekçiler,

2022 yılı toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ulaşılan ve sizlere de duyurusunu yaptığımız teklifi, “Söz, yetki, karar emekçilerde” anlayışıyla mümkün olduğunca çok işyerinde sandık kurarak sizlerin oyuna sunduk. 2758 emekçinin oy kullandığı referandumda, 2492 “kabul”, 266 “ret” oyu verilmiştir. Bu sonuca göre emekçiler % 90 gibi büyük bir çoğunlukla toplu iş sözleşmesi teklifinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Yetkiyi tekrar aldığımız 2019 yılından itibaren mali haklar yönünden önemli kazanımlar elde ederken; regl izni, mobbing kurulu, babalık izni, aile içi şiddet maddesi, toplumsal cinsiyet eğitimi gibi sosyal haklar yönünden de Türkiye’de örnek gösterilebilecek kazanımlar elde ettik.
2022 yılı toplu sözleşmesinde de emekten, emekçilerden yana bir sözleşme imzalayacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Taleplerin toplanmasından itibaren, şeffaf bir şekilde ve tamamen emekçilerin iradesiyle yürüttüğümüz süreci yine sizlerin kararıyla sonlandırdık.

Önceki yıllardaki kazanımlarımıza ek olarak 2022 yılı toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonucu karara bağlanan konular şu şekilde:
*Personele atanan eğitimlere ek olarak toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi atamasının yapılması,
*Koruma güvenlik personelinin maktu mesai ücretleri
İZSU’da yüzde 60’tan 70’e,
İBB’de yüzde 50’den 60’a çıkarılacak.
*İZSU emekçilerinin bugüne kadar gerçekleştirilmeyen periyodik sağlık kontrollerinin yapılması için çalışmanın başlatılacak.
*Grand Plaza’ya ait self servis hizmeti verilmeyen işletmelerden(İzmirMarina Nefes ve Asansör) 1000liraya kadar olan tutarlarda yüzde 10 personel indirimi sağlanacak.
* 4 nolu holün tamamlanmasıyla birlikte gerekli planlama yapılarak 1B holünde sağlıklı çalışma koşulları yaratılacak.
*4 nolu holde planlanan sendika odası dışında, Buca Sosyal Yaşam Kampüsü ve Oğuzlar’da da planlama yapılacak.
*Kumanya yardımı ile ilgi olarak yayınlanan son Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda yemek verilemeyen yerlerde kumanya yardımının nakdi olarak verilecek.
*Dikili’de bulunan sosyal tesis projesi ihalesi için hazırlıkların tamamlandığı ve hayata geçirilmesi için en hızlı şekilde çalışmaların sürdürüleceği.
*İlk 6 ay için sosyal denge tazminatında ve mevcut 5 ikramiyede yüzde 50 artış yapılacak.
* Sonraki 6 ay için temmuz ayında açıklanacak memur maaş aylık katsayı artış oranında sosyal denge tazminatında artış yapılacak.

Gerçek Toplu Sözleşmeleri Gerçek Sendikalar Yapar!

Tüm Bel-Sen’e Üye Ol Güçlü Ol!

2022 YILI TOPLU SÖZLEŞME REFERANDUMU SONUÇLARI

TÜM BEL-SEN
İZMİR 1 NOLU ŞUBE
YÜRÜTME KURULU