BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÖNETİMİNE SESLENİYORUZ!            

Sendikamız yerel yönetim emekçilerinin sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmaları için salgının başından itibaren yürüttüğü mücadele hepinizin malumudur.  Bu mücadele sürecinde geçmişte olduğu gibi bugün de kimi yöneticiler tarafından engellenmeye ve yok sayılmaya çalışıldı. Çalışanların en temel hakkı olan sağlıklı çalışma ortamı için görüş ve önerilerimizi dile getirdiğimiz bir ortamda İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Barış Karcı’nın elindeki dosyaları yere fırlatarak Yürütme Kurulu Üyemiz şahsında sendikamıza hakaret etmesi ve üzerimize yürümesi hiçbir şekilde kabul edilemez.

İlgili çalışma alanında hafta başından itibaren yaşanan Covid-19 pozitif vakalarındaki artış ve çalışanların tedirginliğini ileterek şartların salgın sebebiyle tekrar değerlendirilmesi, evden çalışma, dönüşümlü çalışma ve çalışma alanının yoğunluğunun düşürülmesi amacıyla yakınlarda bulunan belediye hizmet noktalarına bir kısmının taşınması önerilerimizi ilettiğimiz sırada Genel Sekreter Yardımcısı Barış KARCI agresif tavırlar ve olumsuz yanıtlar vererek sendikamızın iletmiş olduğu konuları değersizleştirmeye çalışmıştır. Bizler sakin ve çözüm odaklı tavrımızdan ödün vermeden yaklaşımımıza devam etmiş, işyerlerinde çıkan bu olumsuzlukları sendikamızca iletmeye ve takip etmeye devam edeceğimizi belirttiğimiz sırada Barış KARCI ‘Arkadaşlarımız evrakla ile çalışıyor’ demiş ve masada bulunan bir klasörü alıp yere atmıştır.

Biz Büyükşehir Belediye Emekçileri olarak salgının başından beri fedakârca çalışmış, alınmayan önlemler nedeniyle 900 den fazla arkadaşımız bu hastalığa yakalanmıştır. Dün olduğu gibi bugün de işimizin başında İzmir halkına hizmet etmeye devam edeceğiz. Ancak belediye emekçilerinin sağlığı korunmadan belediye hizmetlerinin mümkün olmayacağını bir kez daha ifade ediyoruz.

  • Tüm İşyerlerimizde uzaktan, dönüşümlü çalışma sisteminin uygulanması, işyerlerin de koruyucu ve önleyici tedbirlerin bir an önce alınmasını istiyoruz.
  • Salgından korunmak için Eşrefpaşa Hastanesi devreye sokularak tüm çalışanlara periyodik test yapılmalıdır.
  • Deprem dolayısıyla boşaltılan Büyükşehir Binasında hizmet üreten müdürlükler sağlıklı çalışma koşullarının olduğu mekânlara taşınmalıdır.

Yapılması gereken çok açıktır;

  1. Bahse konu fiili gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Barış Karcı bütün çalışma arkadaşlarımızdan özür dilemelidir.
  2. Söz konusu fiil hakkında Büyükşehir Belediyesi tarafından acilen soruşturma başlatılmalıdır. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Ne yaparsanız yapın sahip olduğumuz mücadele anlayışından bir adım daha geri adım atmayacağız.

 

TÜM BEL-SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE