Bizi Virüs Değil Bu Düzen Öldürür

Değerli emekçiler, bu yıl salgın nedeniyle 1 Mayısı alanlarda kutlayamasak da iş yerlerimizi alanlara çevirdik. Çalıştığımız yerleri 1 Mayıs afişlerimizle donatırken Eşrefpaşa Hastanesi, İtfaiye, Zabıta, Sosyal Yaşam Kampüsü, Kültürpark, İZSU Karşıyaka başta olmak üzere hizmet üretmeye devam eden birçok yerde de 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirdik. Fiziksel mesafe kuralları olsa da birlik ve beraberliğimize mesafe koymadan yüzlerce emekçiyi yine bu mücadele günününde bir araya getirdik ve halaylarımızla, sloganlarımızla iktidara “Bizi virüs değil bu düzen öldürür” dedik.
İşte 1 Mayıs bildirimiz:

HER YER 1 MAYIS

Dünya ve ülkemiz emekçileri Kovid-19 tehtidi altında Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ı karşılıyor. Her gün binlerce emekçi kapitalist çıkarlar uğruna alınmayan koruyucu önlemler nedeni ile hayatını kaybediyor. Emekçiler ilk defa kitlesel büyük şanlı miting ve yürüyüşlerini, kentlerin en merkezi meydanlarında yapamayacak. Ancak bu koşullara rağmen Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun ilan ettiği insan onuruna yaraşır bir iş ve gelir ile sosyal güvenlik talepleri doğrultusunda dünya emekçileri tek ses tek yürek olacak.

BOZUK DÜZENDE SAĞLAM ÇARK OLMAZ!

Bu düzen dünya emekçilerine on yıllardır sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik krizler, artan eşitsizlik, yoksulluk ve işsizlik dışında hiçbir şey sunmuyor.

Kapitalizim ülkemizde en vahşi haliyle hüküm sürmektedir. Emekçilerin ölümü pahasına ‘’çarklar dönecek’’ ısrarıyla virüs işyerlerinden ve toplu taşım araçlarından evlerimize taşınıyor. Aklın ve bilimin söyledikleri değil, bir kesim sermaye grubunun çıkarları için toplum tehlikeye atılıyor.

Hükümetin açıkladığı paketlerde ise patronlara ücretsiz izin dayatma hakkına kadar her türlü destek verilirken işçiye, emekçiye, emekliye, üreticiye, kadına, çocuğa yönelik koruyucu hiçbir tedbir alınmamıştır. Salgının yarattığı ağır ekonomik sonuçlar karşısında yüzbinlerce emekçi işinden aşından olmuş, çiftçi tarlasını ekemez hale gelmiş ve küçük esnaf kepenk kapatmak zorunda kalmışken bir avuç sermaye sahibi korunmuştur.

Hükümet, kendine muhalif gördüğü belediyelerin, salgın nedeni ile işinden, aşından olan yurttaşlarına yönelik başlattığı yardımlaşma, dayanışma çalışmalarını ve kampanyalarını ‘’devlet içinde devlet olmaz’’ gerekçesiyle engel ve yasaklar getirmiştir. Biz emekçiler kimin ‘’devlet içinde devlet’’ oluşturduğunu, kimin bunlara göz yumduğunu, kimin ‘’ne istediler de vermedik’’ dediğini çok iyi biliyoruz. Kovid-19 salgını bu bozuk düzenin nasıl çürüdüğünü ve çöktüğünü en açık haliyle göstermiştir.

Pandemi günleri geçtikten sonra hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı aşikardır.  Doğayı, insanı azgınca sömüren ve yok eden bu düzen, ekolojik sistemin, üreticinin, emek ve emekçinin korunduğu bir düzleme dönüşmek zorundadır. Kapitalizmin doğayı hunharca katlederek, insanları  üretmeden tüketen robotlar haline dönüştürme çabası, insanlığı bu hale getirmiş bulunmaktadır. Bu süreci dayanışma ile bilimin öngördüğü olanaklarımız dahilinde her türlü önlemi alarak atlatabiliriz. Bu günlerden geleceğe taşıyacağımız tek şey dayanışma, yardımlaşma,  sevgi ve insanlık olacaktır.

BİRLİĞİ, DAYANIŞMAYI, COŞKUYU İŞ YERLERİNE TAŞIYORUZ

Emeğin ve emekçilerin hakları, yaşanabilir bir gelecek, eşit ve özgür bir dünya için bu yıl da 1 Mayıs’a aynı kararlılıkla yürüyoruz. Sınırları ve engelleri aşarak 1 Mayıs ‘’Birlik, Mücadele ve Dayanışma’’ gününde sesimizi ve sözümüzü buluşturuyoruz.

İnsan onuruna yaraşır bir iş ve ücret

Kamusal sosyal güvenlik

Demokrasi

Her türlü ayrımcılığa son verilmesi

Yurtta barış, dünyada barış

talepleriyle 27-30 Nisan tarihleri arasında bulunduğumuz her yerde fiziki mesafeyi koruyarak, 1 Mayıs’ı coşkuyla kutluyoruz.

YAŞASIN 1 MAYIS 

                                                                TÜM BEL – SEN  İZMİR 1 NOLU ŞUBE