Arkadaşlarımızın Su Gibi Berrak Olduğunu Söylemiştik. Yargılandıkları Davadan Beraat Ettiler

2 yıl önce ihraç edilen Uğur ve Erol arkadaşlarımız, ihraç edilmelerine neden olan ve mahkemesi 7 yıl süren davadan beraat ettiler. Hukuksuzluğun ibretlik bir öyküsü niteliğinde olan bu süreci Uğur TEPE anlattı:

“2012 yılında Erol ile beraber, sabaha karşı evlerimiz basılarak göz altına alındık. 4 gün süren göz altı süresinin sonunda nöbetçi hakim tarafından tutuklandık. Sonraki süreç memleketin hukuk arenasının bilindik uygulamalarına sahne oldu. 6 ay boyunca neyle suçlandığımızı dahi bilmeden dosyadaki kısıtlılık kararı ile tutuklu kaldık. İddianamenin çıkması ve ilk duruşmamız 11 ayı buldu.

Yargılama bir toplum mühendisliği çalışması olunca, haliyle iddianamemiz de bir ‘senaristlik’ çalışmasıydı. Bu “suç” arama telaşı bile suçsuzluğun bir ispatından başka bir şey değildi.
15 Temmuz sonrası ortaya çıkan de “Allah’in lütfu” kimi süreçler bu yargılama süreçlerinin akışını değiştirdi. Bu dosyada görevli olan, neredeyse tüm polis, savcı ve hakimler darbe suçunun bir parçası olmaktan tutuklandı veya yargılandı. Biz de onlarca duruşma ve ilk tutuklandığımız tarihten tam 7 yıl sonra 22.11.2019 tarihindeki son duruşmamızda beraat ettik.

Başlı başına demokratik hak arama mücadelesi içinde yer alan toplumsal muhalefetin bir kesimini kriminalize ederek daha geniş kesimleri susturmaya; demokratik haklarımızın, demokratik hak arama mücadelesinin, toplumsal muhalefetin önünü kesmeye yönelik bir operasyon idi bizim yaşadığımız. Klişe sıralama işliyordu; devasal bir operasyon görüntüsü ile göz altına al, basına servis et, “terör” yaftasını yapıştır, sonra tutuklaması kolay ve bir başka zulme dönüşen yargılama süreçleri.

Bir taraftan sevdiklerimizden uzakta, tecrit koşullarında yaşadığımız; iş yerimizde, diğer kimi sosyal alanlarda müdahale edemediğimiz bir manipülasyon ve antipropaganda sürecine maruz bırakılarak kuşatıldığımız, diğer taraftan mücadele, dayanışma, dostluk ve sevgi ile kuşatmayı yarmaya çalıştığımız bir dönem oldu.

Nitekim beraat ettik. Bu karar sonuç ve içerik itibariyle oldukça önemlidir bizim için. Fakat memleketteki hukuk ve hapishaneler gerçeği daha da ağırlaşan olumsuz tablosu ile karşımızda durmaya devam ediyor. Nihai mutluluğumuzu tüm bu tablo bambaşka bir resme dönüşünce yaşayacağız.”